Rad Studentskog vijeća Medicinskog fakulteta „MEDICUS“ u saradnji sa institucijama, suorganizatorima, projekta, zasnivati će se na stvaranju socijalnog okruženja u kojem će biti poštovana ljudska prava osoba sa invaliditetom i primjenjivana standardna pravila Ujedinjenih nacija o izjednačavanju mogućnosti osoba sa posebnim potrebama kroz pružanje podrške u društvenim aktivnostima osobama sa svim vrstama invaliditeta i članovima njihovih porodica, a također poštujući i Konvenciju o ljudskim pravima, kao i strategiju Specijalne olimpijade koja definiše mogućnosti uključivanja osoba sa intelektualnim poteškoćama.
Prijateljsko takmičenje Specijalneolimpijade „PARALLEL“je prvi projekat ovakve vrste na nivou države i regiona.Proglašen je najinovativnijim projektom na globalnom nivou od strane Specijalne olimpijade Europe / Euroazije.Projekat uključuje treninge i takmičenja za osobe sa intelektualnim nedostacima, gdje učestvuju specijalne škole, dnevni centri, zavodi i sportski klubovi koji rade sa osobama sa intelektulanim poteškoćama, a koji su prevashodno članovi Specijalne olimpijade BiH.
Realizacijom programskih aktivnosti „PARALLEL“ radi se na animaciji cjelokupne društvene zajednice, na socijalizaciji i poboljšanju zdravstvenog stanja ove populacije kao i njihovih porodica kroz sportske aktivnosti što podrazumijeva njihovo što veće uključivanje u sportske aktivnosti, pokretanje medijske kampanje kojom ćemo postići podizanje svijesti javnosti i animirati članove porodica, volontere, trenere i prijatelje da budu učesnici takmičenja.
Pored navedenog, u okviru projekta se realizuje i Healthy program po pravilima Specijalne olimpijade Europe / Euroazije. Ovaj program je prvi put u Bosni i Hercegovini realizovan upravo na Prijateljskom takmičenju Specijalne olimpijade „PARALLEL prije dvije godine i od tada do danas je realizovan ukupno četiri puta, a ujedno predstavlja i jedan od strateških ciljeva Specijalne olimpijade. Dijagnostičkim postupcima se utvrde smetnje od strane specijalista, specijalizanata i studenata završnih godina Medicinskog fakulteta Univerziteta u Tuzli.
Glavni cilj projekta je smanjiti nivo neznanja, predrasuda I straha koji preovladava u društvu kada su u pitanju ove marginalizirane grupe, kao I zagovaranje učešća navedenih skupina u interaktivnim aktivnostima sa svrhom ispunjavanja društvenih potreba.
Ostvarenje glavnog cilja realizovat cemo uz ispunjavanje podciljeva: