Osobe s invaliditetom nemaju dovoljno mogućnosti za rast i razvoj te izražavanje vlastitih potencijala u skladu sa svojim mogućnostima. Dio djece s invaliditetom nije uključen u nikakve oblike okupacijskih i/ili zabavnih sadržaja, jer im za to nisu osigurani uvjeti. Zbog toga se ta djeca teško i nedovoljno socijalizuju, a premalo zabavljaju i druže.
Kreativne radionice za osobe s invaliditetom predstavljaju način da se unaprijedi kvaliteta života djece i mladih s invaliditetom, ali i njihovih roditelja, koji najčešće žele svojoj djeci osigurati zabavu i aktivnosti te izražavanje u okviru njihovih mogućnosti.
Kreativne radionice su tematski osmišljene od strane organizatora. Svako dijete može birati aktivnost, koja se ujedno prilagođava njegovim mogućnostima i dnevnom raspoloženju. Iako je sadržaj radionice unaprijed osmišljen i razrađen, radi se i u individualiziranom pristupu zbog specifičnosti populacije djece s teškoćama i vrlo različite etiologije problema s kojim dolaze. Kriterij za uključivanje u radionice je dobrovoljnost i motiviranost djeteta i roditelja. Veličina grupe sa kojom se radi je do 25 djece u jednoj radionici.
Dijete s invaliditetom u radionici ima svog prijatelja, s kojim radi u okruženju koje nudi suradnju, komunikaciju, dogovaranje, unaprjeđenje socijalnih i komunikacijskih vještina djece s invaliditetom, ali i djece bez invaliditeta i, što je najvažnije, svakom djetetu osigurava uspjeh.